Øl- og madevent i HKØ

Til HKØs medlemmer:

Håndbolddommerklubben Østjylland har den glæde at indbyde klubbens medlemmer med påhæng til et klubarrangement: fredag den 20. september på Horsens Golfklub. RESERVER DATOEN NU!

Det er vores sponsor Amalielund Mad med lokaler i golfklubben, der vil stå for maden. Temaet for aftenen vil være ølsmagning fra endnu en af vores sponsorer, værtshuset: Den gyldne hest i Horsens.

Der er lavet aftale Lars fra Den gyldne hest og Henrik fra Amalielund Mad om, at øl og mad skal passe sammen, så der er lagt op til en forrygende aften i selskab med gode dommerkollegaer.

Prisen for arrangementet vil som altid være yderst rimelig, og der vil senere komme en officiel indbydelse ud med tilmelding og betaling.

Vores unge dommere, der er omfattet af aldersbegrænsninger, skal ikke fortvivle. De skal til Jysk Sparekasse Cup og deltage i et lukket arrangement under ungegruppen.

DSC_5149

HKØ holdt sidst klubmøde den 23. februar 2018 i Hatting, hvor der også var ølsmagning på programmet.

Kalle og Jacob rykker i Ligaen

Af Bjarne Hay

 

Stort tillykke til vores nye ligadommer i Kreds 6: Kalle Thygesen. Hans makker Jacob Jæger Pagh, tidligere Kreds 6, nu Kreds 3, er ligeledes kommet i den øverste række for herrer. Også et stort tillykke til Jacob.

Jakob Falkenberg Hansen fortsætter i ligaen, dog med ny makker: Henrik G. Nielsen. Det er mere end en glæde, at det var mig, der med mine ringe evner som dommerinstruktør gav Kalle dommerkort den 25. november 2006. Det var i Grindsted.
Nedenfor kan du linke til håndbold.dk og får et overblik over de nye elitedommere og parsammensætningen. 
Observatørerne for den kommende sæson vil ligeledes være at finde på hjemmesiden.

I forbindelse med Jacob Jæger Pagh og Kalle Thygesens oprykning til Herrer Ligaen har de to dommere ønsket at takke deres bagland for den støtte, de har fået gennem hele deres dommerkarriere.

kallejakob

-Kalle Thygesen:
Jeg ser utrolig meget frem til at stå med ansvaret for at lede kampene, på det aller ypperste niveau i Danmark med den sport som jeg har så kær, nemlig håndbolden. Der er så mange fantastiske ildsjæle, som har en aktie i, at jeg er nået så langt som tilfældet er. Uden jeres evige opbakning, var jeg aldrig nået hertil.

-Jacob Jæger Pagh:

Vi er selvfølgelig rigtig glade for at blive rykket op, det har krævet en del hårdt arbejde både individuelt, men også som makkerpar. Vi vil selvfølgelig rigtig gerne takke alle de engagerede Kreds 6 dommere, som har været en kæmpe opbakning for os. Derudover vil jeg gerne benytte lejligheden til at sende en tak til de MHK’ere som gennem tiden har hjulpet mig. Vi glæder os rigtig meget til de fremtidige udfordringer i de danske ligaer.

Begge dommere erkender, at der nu skal arbejdes endnu hårdere med det fysiske og mentale, da der venter

spændende og meget udfordrende opgaver. Det har de nu tid til i den sommerpause, der står for døren.

-Kalle supplerer:

Vi skal møde ind til sæsonstarten og være bedst muligt klædt på til at levere gode præstationer på banen.
På trods af den lange håndboldpause er det arbejdshandskerne, der skal på i sommervarmen.

Han slutter af med at takke sin familie, venner og alle medlemmer i Håndbolddommerklubben Østjylland, som altid er en uundværlig opbakning i forbindelse hans virke som håndbolddommer.

Begge dommere takker observatørerne i Elitedommergruppen, som alle er med til at sikre en kontinuerlig udvikling af deres præstationer samt den bedst tænkelige afvikling af kampene.

Løbetræning i HKØ

Karl Johan Vitus Horsens jpg

Til alle mine gode dommerkollegaer, kan jeg informere om, at den traditionsrige løbetræning snart er tilbage på programmet. Det foregår i Gedved-Hallen, og nedenfor følger datoer med tilhørende tidspunkter.

Torsdag d. 13 juni fra 18.00 – 19.00.
Torsdag d. 20 juni fra 18.00 – 19.00.
Torsdag d. 27 juni fra 18.00- 19.00.

Så holder vi en velfortjent sommerferie i juli og starter igen op med nedenstående datoer.

Torsdag d. 1 august fra 18.00 – 19.00.
Torsdag d. 8 august fra 18.00 – 19.00.
Torsdag d. 15 august fra 18.00 – 19.00.
Torsdag d. 22 august fra 18.00 – 19.00. 
Torsdag d. 29 august fra 18.00 – 19.00

På dette tidspunkt er jeg overbevist om, at vi allesammen vil være klar til at bestå vores respektive løbekrav.
Det skal understreges at ALLE, store som små, er velkommen i Gedved-hallen til en hyggelig torsdags-tradition. Det vil glæde mit håndbolddommerhjerte at se så mange af jer som muligt!

Som en lille bonusinfo, kan jeg allerede nu kan afsløre, at flere HKØ-medlemmer har meldt deres deltagelse, hvilket med statsgaranti er lig med, at der vil være mulighed for at nyde en velfortjent øl eller sodavand efter træningen.

De bedste hilsner,
Kalle

Horsens Cykler ny “Ungesponsor” i HKØ

Horsens Cykler på Sønderbrogade nr. 29 i Horsens v. Kai Verner Andersen har opgraderet sin sponsorpakke i Håndbolddommerklubben Østjylland, således at firmaet fremover er: Unge- sponsor

Vi er glade for, at det netop er dette område Kai Verner har valgt at støtte, da det er de unge håndbolddommere, der har den højeste prioritet i dommerklubbens arbejde. Samtidig er det en fornøjelse at kunne holde på og motivere en af vores trofaste sponsorer.

DSC_3713

Kai Verner Andersen tager venligt imod, når man besøger forretningen.

Hjemmesidens webmaster har haft kontakt til Kai Verner, der midt i arbejdet i det travle arbejde i cykelforretningen gav sig tid til at snakke med den skrivende medarbejder.

-Jeg har længe fulgt arbejdet med de unge dommere i Håndbolddommerklubben Østjylland og som håndboldinteresseret giver det god mening, at der også er gode håndbolddommere i fremtiden, siger Kai Verner Andersen.

Han siger desuden: -Jeg fulgte gennem en årrække som sponsor Horsens Håndboldklubs ligadamer i deres storhedstid i Forum Horsens med de mange brag, der var dengang.
NU støtter han AC Horsens som sponsor og håber de snart klarer frisag.

I forbindelse med HKØs 40 års jubilæum i 2017 udtalte Kai Verner til jubilæumsbogen:

-Det er af idealistiske årsager, jeg støtter sporten. Jeg kan lide at gå til sportsarrangementer og møde mennesker i de forskellige sportsmiljøer. Det er let at skabe netværk her, og det er folk, man falder godt i hak med, siger Kai Verner.

Vores virksomhedsportræt af Horsens Cykler, kan stadig læses i vores 40 års jubilæumsbog, der ligger på hjemmesidens forside. Den har overskriften: “Cykelhandleren står aldrig af”. www.hkoe.dk eller direkte link: HER

DSC_3722

Så er vi kommet ind i salgsafdelingen, hvor der er cykler til en hver smag og pris. Cyklen med hjælpemotor på væggen, kaldet “Røvfræser” er ikke til salg. … endnu!

Fra Horsens Cyklers hjemmeside kan man læse nedenstående:

“Hos Horsens Cykler er personlig betjening og god service et must. Vi forsøger at komme helt tæt på vores kunder for at afdække deres behov på bedste vis.

Horsens Cykler blev grundlagt d. 1 april 2003 af Kai Verner Andersen og , siden da er butikken flyttet til nye og større lokaler.

Hos Horsens Cykler finder du et bredt udvalg af cykler og cykeltilbehør i høj standard, med vores brede varesortiment kan vi imødekomme de fleste kunder uafhængigt af præferencer, niveau og erfaring.

Vi går ikke på kompromis med hverken service eller kvalitet, når det gælder køb eller reparation af din cykel.

Da vi har mange års erfaringen indenfor branchen er du sikret en kompetent rådgivning baseret på erfaring, faglig stolthed og mangeårig interesse for cykler.

Ligesom du oplever et højt serviceniveau på værkstedet.”

 Link til Horsens Cyklers hjemmeside: HER

Link til De unge talenters tur til Humlebi Cup 2019: HER

Guldsmed Lind støtter stadig HKØ

 

Lind

En af vores trofaste sponsorer: Guldsmed  Lind, Søndergade 36 i Horsens, er stadig i sponsorernes rækker og vil derfor fortsat ligge på vores hjemmeside det næste år. 

Firmaet er over 150 år gammelt og på dets hjemmeside, kan man læse følgende:

Velkommen til Guldsmed Lind

Guldsmed Lind er et familiefirma, som siden 1867 har lavet godt håndværk, med kærlighed til faget og med dyb respekt for de tidligere generationer.

Vi udarbejder selvfølgelig nye designs, men fremstiller også smykker, som stammer fra 70’erne og 80’erne. Vi producerer blandt andet hvert år en ny årsring, som kun kan købes i det pågældende år, og som er inspireret af tidens trend.

I webshoppen findes mærkerne LIND Design og Frimurer, som begge er udarbejdet og designet på eget værksted. Derudover sælger vi outlet produkter fra forskellige mærker så som STORY, Pandora m.m. 

I butikken sælger vi også de kendte smykker fra producenter som Pandora, Scrouples, ByBiehl, Susanne Friis Bjørner, A Pure Mind, Sif Jakobs, Mads Z samt smykkeure fra Christina Watches og Story og meget mere. Du kan læse mere og se de nyeste kataloger under de forskellige varemærker.

I butikken skyder vi også huller i ørerne, dog skal man være fyldt 8 år.

Tak for støtten – og støt vore sponsorer.

Link til Guldsmed Linds hjemmeside: HER
På hjemmesiden kan du desuden se en video om firmaet.

hansekirsten

Kirsten Lind er 5. generation i forretningen. Her ses hun sammen med sin mand, guldsmed Hans Erik Lind.

Estate Horsens v. Michael Jessen ny HKØ sponsor

Vi kan byde Estate Horsens v. Michael Jessen velkommen i sponsorernes rækker i Håndbolddommerklubben Østjylland.
Firmaet er beliggende på Strandkærvej 20B i Horsens.
Link til firmaets hjemmeside: HER Følg ligeledes med på Facebook.

estate_ny

Henrik Gertz Bech, Henriette Gammelby, Michael Jessen og Helle Algren er klar til at sælge din bolig.

Fra firmaets hjemmeside har vi hentet nedenstående:
-Vi er en nystartet virksomhed med masser erfaring. Det lyder måske forkert, men med mange års erfaring i branchen ved vi, hvad der skal til for at sælge din bolig. Vi er indfødte horsensianere og har et bredt lokalkendskab. For os handler det om at give dig den bedste oplevelse, hvad enten det er køb eller salg.

Vi sikrer dig kvalitet gennem hele forløbet, uanset om du vil sælge din villa, eller du skal købe din første ejerlejlighed. Vi er i øjenhøjde med dig og skræddersyr altid sagsforløbet præcis efter dine ønsker. 
Vi lever af glade kunder, og derfor er du aldrig bare ”et sagsnummer i mængden”. 
Hos os får du din egen personlige ejendomsmægler, som er din faste kontakt gennem hele forløbet. 
Du er altid velkommen til at besøge vores nye, moderne og velindrettede butik, og mens der tales boligdrømme over en kop frisk kaffe, kan børnene lege i vores store legeværelse. 

Der er selvfølgelig parkering lige ved døren. Vi glæder os til at se dig.

images

Huset er solgt af: Estate Horsens v. Michael Jessen